Return to the Growing from Seed Forum | Post a Follow-Up

 o
FYI: Cost to run shoplights

Posted by obrionusa 5 (My Page) on
Thu, Feb 24, 11 at 20:45

I just figured up how much it cost to run one shoplight with 2-40 watt bulbs @ $.086 KWH. It cost $.12 per day to run. Every year I forget and always feel better after doing the math.
How long do you run your lights for? I may be running a little too much.


Follow-Up Postings:

 o
RE: FYI: Cost to run shoplights

I grow outside via winter sowing and spring sowing. So it cost me nothing for lights.

I also use recyclable containers so it cost me nothing for those expensive seed trays and heat mats all of that other bogus junk.

I recycle my soil, so I do sometimes have to purchase some soil but I spend very little on that also.

My main expense is the seed!!


 o
RE: FYI: Cost to run shoplights

I figure 10¢ per kW hour. My cost is about $2/day. That's for a 600-watt and a 400-watt MH ststem, a 125-watt LED and three 105-watt CFL bulbs running 14 hours a day.

Mike


 o
RE: FYI: Cost to run shoplights

Your cost per KWH is unbelievably low, better check that again. Al


 o
RE: FYI: Cost to run shoplights

That's right, those are really cheap rates for electricity. Here in southern California they use a tiered rate system that charges more the more you use. The first 276 KWH is 13 cents a KWH. The next tier is 15 cents a KWH. I expect my 21 tube monster fluorescent light fixture to push me this month into tier 3 where they charge 24 cents a KWH. Tier 4 is 27 cents a KWH and tier 5 is 31 cents a KWH.
We pay more for almost everything in California except food. Regular gas is now $3.59 a gallon, and home and land prices are some of the highest in the country.


 o
RE: FYI: Cost to run shoplights

I don't even want to think about it. I'm running my lights 12 hours a day. And it's a high sodium pressure lamp so I'm sure I'm going to be a nasty bill. Good thing my husband never sees the electric bill. :)


 o
RE: FYI: Cost to run shoplights

I just looked at my bill again and I was off a little. I used 949 KWH and my bill was $85.58. Thats the total with tax and all the other clean air stuff they add in. Cost will be wattage x hours run, divided by 1000 x price per kilowatt. So, Its .013 per day if you run it 18 hours a day. So about a nickel for every seven hours of run time.


 o Post a Follow-Up

Please Note: Only registered members are able to post messages to this forum.

    If you are a member, please log in.

    If you aren't yet a member, join now!


Return to the Growing from Seed Forum

Information about Posting

  • You must be logged in to post a message. Once you are logged in, a posting window will appear at the bottom of the messages. If you are not a member, please register for an account.
  • Posting is a two-step process. Once you have composed your message, you will be taken to the preview page. You will then have a chance to review your post, make changes and upload photos.
  • After posting your message, you may need to refresh the forum page in order to see it.
  • Before posting copyrighted material, please read about Copyright and Fair Use.
  • We have a strict no-advertising policy!
  • If you would like to practice posting or uploading photos, please visit our Test forum.
  • If you need assistance, please Contact Us and we will be happy to help.


Learn more about in-text links on this page here